Gdzie szukać pomocy z alkoholizmem?

Alkoholizm jest chorobą, z którą walczy bardzo duża część polskiego społeczeństwa, jak i ludzi z wielu innych krajów. Tylko niektórzy potrafią sobie z tym problemem poradzić. Niektórzy po prostu nie wiedzą jak, a alkohol traktują jako ucieczkę, od codziennych problemów.

Najważniejsze są chęci

Nie da się uciec od uzależnienia, jeśli się tego nie chce. Nie jest to także kwestia namowy, przez zupełnie inną osobę. Tylko i wyłącznie ten, który jest uzależniony, musi zdecydować o tym, aby zacząć leczenie. Jedyne co można zrobić to wspierać go pod względem psychicznym, dyskretnie przypilnować pod względem wracania do nałogu, a także pomóc w poszukiwaniu miejsca, gdzie może odbyć terapię.

Gdzie może zgłosić się alkoholik?

Najpopularniejsze są spotkania Anonimowych Alkoholików i to chyba właśnie tam, większość z nich się udaje. Jest to idea stworzenia grupy, w której praktycznie wszyscy będą stanowili osoby uzależnione. Działa to na zasadzie wzajemnej pomocy. Osoby uzależnione, które tam uczęszczają, wzajemnie się wspierają, podają sobie pomocną dłoń, a także zwierzają się wzajemnie ze swoich problemów. Dzięki takim spotkaniom osoba uzależniona może poczuć, że nie jest sama ze swoim problemem i może otrzymać spore wsparcie od innych uzależnionych.

Prócz spotkań w grupach Anonimowych Alkoholików, uzależniony ma także możliwość udania się do specjalnego ośrodka terapeutycznego Medox, w którym oferowana jest specjalistyczna pomoc. Takie zamknięte ośrodki, posiadają własnych lekarzy, psychologów i terapeutów, a ci wszyscy ludzie walczą o to, aby pomagać innym. Przebywanie w takim zamkniętym miejscu, może bardzo szybko pomóc, więc można to uznać za najszybszy sposób ucieczki od problemu.

Najważniejsze jest jednak wytrwać we własnych postanowieniach i trzymać się z dala od wszelkich używek, ponieważ bardzo łatwo jest wrócić do problemu.

Pamiętaj też, że w takim ośrodku nie będziesz „alkoholikiem”, wyrzutkiem, tam wszyscy są uzależnieni. Ty będziesz normą. To ważna rzecz gdy czujesz się gorszy na co dzień. Kompleksowa terapia od odtrucia, poprzez miesięczny pobyt w środowisku wparcia, zajęcia od rana do wieczora i opieka medyczna na wysokim poziomie. Mało kto ma miesiąc w życiu kiedy tak się nim zajmują. Ludzie Cię słuchają, dają zwroty, przeżywają z Tobą. Okazuje się, że to nie Twoja wina, ze jesteś alkoholikiem. Spadek po protoplastach, geny. To nie wstyd być alkoholikiem, wstyd to nic z tym nie robić i poddać się piciu. Pić można przestać, tylko trzeba zdać sobie z tego sprawę i poprosić o pomoc specjalistów. Dla uzależnionych w fazie poprzewlekaj proponuję schemat:

  • detoks alkoholowy, odstawienie alkoholu
  • odwyk, w poradni lub w oddziale stacjonarnym
  • dalsze leczenie w trybie ambulatoryjnym, minimum raz w tygodniu spotkanie z kompetentną osobą
  • ważną rolę pełnią też ruchy samopomocowe, np AA, spróbuj skorzystać z takiej pomocy w Alkoholizmie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *