Jak powinna wyglądać pomoc psychiatry?

W przypadku niektórych osób choroby psychiczne rozwinęły się na tyle mocno, że jedyną możliwością ich wyleczenia, jest udanie się do specjalisty zwanego psychiatrą. Psychologowie w ekstremalnych wypadkach niewiele mogą, dlatego otoczenie osoby chorej, musi wiedzieć, kiedy należy udać się do psychiatry.

Jak powinna wyglądać pomoc psychiatry?

Problemy z psychiką, nie oznaczają ciężkich chorób psychicznych. Nieraz mogą to być zwykłe zaburzenia, które wymagają jednak opieki pod okiem specjalisty. Nie należy tego traktować, jako uznanie za osobę obłąkaną. Tak jak osoba z urazem fizycznym musi udać się do chirurga, tak i osoba z urazem psychicznym musi udać się do psychiatry.

Lekarz psychiatrii powinien znać się na swojej pracy i mieć w doświadczenie w pracy z ludźmi. Tu nie wystarczy specjalistyczna wiedza, która ogranicza się jedynie do teorii. Z ludźmi, których chce się leczyć, należy przebywać i poznać ich środowisko.

Udając się do psychiatry, możemy się spodziewać, że zbada on nas pod każdym względem.
Nie przeprowadzi on jedynie badań psychologicznych, lecz będzie także szukał przyczyn neurologicznych, być może wad genetycznych, czy będzie badał środowisko, w jakim żyjemy. Będą to badania oparte zarówno na stronie psychicznej, jak i fizycznej.

Dobry psychiatra będzie starał się widywać ze swoim pacjentem regularnie i właśnie tego należy od niego oczekiwać. Lekarz nieinteresujący się osobą, której pragnie pomóc, nie będzie skuteczny. Należy także zwrócić uwagę, czy taki lekarz podchodzi do każdego z wyrazem empatii, a nie nabytej bezuczuciowości. To wiadome, że po pewnym czasie każdy lekarz uodparnia się na spotykane przypadki, lecz nie może tego okazywać.

Lekarza trzeba wybierać skrupulatnie, ponieważ ma on pomagać osobom z dużymi problemami i nie mogą to być byle jacy specjaliści bez doświadczeń.

1 thought on “Jak powinna wyglądać pomoc psychiatry?

  1. Nie wiem czy istnieją źli psychiatrzy ale dobrzy na pewno. Odwiedzałem co najmniej kilkunastu psychiatrów w Warszawie. Najczęściej z wiadomego portalu gdzie ogłaszają się lekarze różnych specjalności. I wielka wtopa. Duże przychodnie, kombinaty to 20 minut dla pacjenta, kilkaset złotych i następny. W końcu trafiłem do psychiatry w gabinecie prywatnym, z polecenia. Inny świat. Badanie ponad godzinę, wywiad od bliskich. I diagnoza, która zresztą mnie zaskoczyła i nie bardzo mi się podobała. Jednak okazało się, ze zastosowane leczenie przynosi poprawę. Jeżeli masz problemy z psychiką, popytaj znajomych często sprawdzone info jest przydatne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *