Jakie są choroby współistniejące z alkoholizmem?

Alkoholizm, choć sam w sobie jest śmiertelnym schorzeniem, pociąga za sobą wiele innych groźnych chorób. Współistnieją one ściśle z nadużywaniem alkoholu i są niezwykle groźne dla życia chorego. Osoba uzależniona często nie zdaje sobie z nich sprawy i dowiaduje się o ich istnieniu, kiedy są bardzo rozwinięte i zagrażają jej życiu.

Jednym z najczęstszych schorzeń współistniejących podczas nadużywania alkoholu jest uszkodzenie wątroby. W zależności od jego stopnia może obejmować jej stłuszczenie, zapalenie lub marskość. Ostatnie wymienione stadium zagraża bezpośrednio życiu chorego. Kolejnym skutkiem nadużywania alkoholu może być uszkodzenie mózgu. Nie możemy także zapominać o równie groźnej chorobie somatycznej tj. kardiomiopatii. Charakteryzuje się ona uszkodzeniem mięśnia sercowego spowodowanym długotrwałym spożywaniem alkoholu przez osobę chorą. Jest wynikiem wieloletniego nadużywania etanolu i rozwija się stopniowo. Chroniczne spożywanie alkoholu prowadzi też na przykład do zespołu Korsakowa upośledzającego zdolność pamiętania zdarzeń. Osoba uzależniona jest też często dotknięta przez depresję. Alkoholizm i obniżenie nastroju prowadzące do myśli samobójczych w wielu przypadkach idą w parze. Pojawiają się mniej więcej w tym samym czasie i są ze sobą ściśle powiązane, tworząc swoiste błędne koło.

Alkoholicy dotknięci są także napadami lęku. Jest on dużo bardziej nasilony niż u osoby zdrowej i często może rozwinąć się w chroniczne zaburzenia lękowe. Przybiera postać somatyczną (drżenie) lub tylko i wyłącznie psychiczną. Częstymi następstwami nasilonego poziomu lęku są ataki paniki. Są one często objawem istniejącym podczas trwania zespołu abstynencyjnego u osoby uzależnionej. Do szeregu objawów składowych można zaliczyć także bezsenność. Aby z nimi walczyć, niezbędne jest odtrucie chorego i powolna terapia mająca na celu nie tylko zniesienie objawów somatycznych, ale też długotrwałe utrzymanie abstynencji.

Obojętnie w jakim stadium uszkodzona jest Twoja wątroba: stłuszczenie, zapalenie wątroby czy już marskość. Jeżeli to czytasz to prawdopodobnie można Ci pomóc. Jak, zgłoś się do lekarza, hepatologa i z powodu uzależnienia od alkoholu do psychiatry. Jakie kroki podjąć?

  • odstawienie alkoholu, jeżeli nie możesz sam to idź na detoks alkoholowy, to tylko 7-10 dni leczenia w oddziale
  • podejmij terapię alkoholizmu w poradni lub w odwyku z pobytem, podstawowy program leczenia to tylko 2-3 miesiące
  • kontynuuj terapię w poradni, z reguły 2-3 lata leczenia
  • stosuj dietę wątrobową to po odstawieniu alkoholu podstawa leczenia
  • bądź w kontakcie ze swoim lekarzem domowym lub hepatologiem, regularnie się badaj

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *