Zanim sięgniemy po środki farmakologiczne, warto spróbować mniej inwazyjnych metod. Pomocny może się okazać odpoczynek, w pozycji odciążającej nerw kulszowy. Najkorzystniejsza jest pozycja na wznak, na twardym materacu, z ugiętymi kolanami, lub uniesionymi i ugiętymi pod kątem prostym w stawie biodrowym i kolanowym.
Jak leczyć rwę kulszową i łagodzić ból?
- Wybrać się do fizjoterapeuty, który zaleci odpowiednie ćwiczenia i masaże
- Stosować niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciw zapalne
- Ograniczyć aktywność fizyczną, która najczęściej powoduje dolegliwości
- Wybrać się na rozluźniający masaż całego ciała
Jeśli żadna z powyższych metod nie przynosi pożądanego efektu, powinniśmy udać się na wizytę do lekarza. W takim wypadku, lekarz, przepisuje niesteroidowe środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Podawane są w dużych dawkach, w formie doustnej lub domięśniowej.
Jeśli nie przerywają one występowania objawów, stosowane są silniejsze leki z grupy opioidów. Dodatkowo podczas leczenia, zaleca się przyjmowanie witamin z grupy B oraz leki rozkurczowe. Cały proces leczenia trwa zazwyczaj kilka tygodni, jednak pierwsze rezultaty, powinny być widoczne już po kilku dniach. W razie braku przewidywanej poprawy, podawane są co raz to silniejsze środki.
Warto połączyć fizjoterapię z leczeniem farmakologicznym, te dwie metody dają razem najlepsze rezultaty.
I jeszcze rzecz najważniejsza, ruch, aktywność fizyczna. Jeżeli jesteście aktywni prawdopodobnie ominą Was problemy z kręgosłupem. Codzienne spacery, pływanie, rekreacja, nie musi to być wyczynowy sport.
A nadwaga? dramat, zrzucić brzuch koniecznie, to ogromne obciążenie dla kręgosłupa i przyczyna rwy kulszowej.
Do roboty samo się nie zrobi! Dieta, aktywność fizyczna, a gdy juz jest problem leczenie, fizjoterapia i opieka neurologa.