Leczenie uzależnienia od leków przeciwbólowych

Każde uzależnienie jest trudne i niesie za sobą niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia człowieka dotkniętego problemem. Mimo, że na pierwszy rzut oka, sytuacja może się wydawać błaha, nigdy nie wolno bagatelizować pierwszych objawów zdominowania człowieka przez jakieś zachowanie lub uczucie przymusu od spożywania jakiejś rzeczy czy wykonywania jakiejkolwiek czynności. Poza uzależnieniem od narkotyków czy alkoholu, jednym z najniebezpieczniejszych rodzajów ego problemu, jest uzależnienie od leków. Tak jak w dwóch pozostałych przypadkach, może prowadzić nawet do śmierci. Dlatego bardzo ważne jest podjęcie leczenia na czas.

Jak wygląda leczenie uzależnienia od leków przeciwbólowych?

Pierwszy etap, to uznanie przez chorego problemu. Akceptacja potrzeby pomocy i leczenia. Do puki osoba chora nie przyzna przed samym sobą, że jest uzależniona niestety nie będziemy mogli jej pomóc. Nawet, jeśli będziemy próbowali, bez woli samego zainteresowanego, leczenie będzie nieskuteczne, lub skuteczne na chwilę.
W zależności od tego, w jakim stopniu jesteśmy uzależnieni, możemy zdecydować się na detoks w domu, lub udać się do specjalistycznej kliniki gdzie będziemy pod stałą opieką lekarską.
Decydując się na odstawienie, warto mieć przy sobie kogoś bliskiego, kto wesprze nas w trudnych chwilach. Warto udać się też do psychologa lub psychiatry, który pomoże nam znaleźć źródło problemu uzależnienia. Najważniejsze jest usunięcie ze swojego otoczenia wszystkich substancji, które nas uzależniają. Jeśli nie ufamy sobie w stu procentach, dobrze nie robić tego osobiście, tylko poprosić o pomoc kogoś bliskiego.

Najlepszą decyzją jest od razu całkowite odstawienie uzależniającego leku. Detoks, będzie trwał około tygodnia. W tym czasie możemy odczuwać objawy takie jak:
– Dreszcze
– Zlewne poty
– Niepokój i bóle głowy
– Uderzenia zimna i gorąca
– Nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka
– Ogólne rozbicie

Jeśli odstawialiśmy opiaty, mogą wystąpić skoki ciśnienia, dlatego warto je kontrolować.

Po tygodniu, wszystkie objawy powinny stopniowo ustępować. Jeśli cokolwiek będzie nas niepokoiło, powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Grunt to wytrwałość.

1 thought on “Leczenie uzależnienia od leków przeciwbólowych

  1. To dobry adres. Przez dwanaście lat przyjmowałam tramal. Początkowo niewinnie, następnie garściami. Po trzecim ataku padaczki rodzina zawiozła mnie do Medoxu pod Warszawą. Dwa tygodnie detoksu i terapeuci namówili mnie na terapię. To by dobry ruch. Może bym już nie żyła. A teraz mam wspaniałe życie, dobry kontakt z mężem, wspaniałe dzieci i wnuki. Jestem bardzo wdzięczna lekarzom i terapeutom z Medoxu za pomoc. Bałam się odwyku a on okazał się wybawieniem. Moje koleżanki też nadużywają leków, głownie nasennych, wszystkie namawiam na terapię. Warto leczyć lekomanię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *